Hogyan lehet javítani az inzulinérzékenységet?

Inzulinérzékenység nyitókép

Az inzulinérzékenység kulcsfontosságú a megfelelő vércukorszint-szabályozás és az anyagcsere-egészség szempontjából. Ismerjük meg, hogyan javíthatjuk testünk érzékenységét erre a létfontosságú hormonra.
Az egészséges, stabil vércukorszint fenntartásának és a metabolikus egészség optimalizálásának egyik kulcsa az inzulinérzékenység. Ennek oka: Minél érzékenyebbek, vagyis minél jobban reagálnak a sejtek az inzulinra, annál hatékonyabban képes ez a hormon a véráramból a felesleges glükózt a sejtekbe szállítani, ahol azt azonnal energiaként felhasználhatja, vagy elraktározhatja későbbre. Másrészt az inzulinérzékenység hiánya (az úgynevezett inzulinrezisztencia) megnehezíti a glükóz bejutását a sejtekbe, ami hozzájárul a vércukorszint emelkedéséhez, aminek számos egészséget károsító hatása lehet.
Szerencsére sok olyan szokás, amely támogatja az egészséges vércukorszintet, az inzulinérzékenységet is támogatja. Az alábbiakban megismerhetjük az inzulin szervezetben betöltött szerepének alapjait, az inzulinrezisztencia kialakulásához hozzájáruló tényezőket, valamint az inzulinérzékenység fokozására szolgáló egyszerű étrendi és életmódbeli trükköket.

Mi az inzulinérzékenység?

Az inzulinérzékenység azt írja le, hogy a sejtek mennyire reagálnak az inzulin hormon hatására. Ahhoz, hogy megértsük, mit jelent ez, foglaljuk össze az inzulin szerepét a szervezetben: Normális esetben, amikor a vércukorszint szénhidráttartalmú étel elfogyasztása után megemelkedik, a hasnyálmirigy megfelelő mennyiségű inzulint választ ki, amely az izom-, zsír- és májsejtek receptoraihoz kötődik, és kulcsként „kinyitja” ezeket a sejteket, lehetővé téve számukra a glükóz felszívódását. Pontosabban, az inzulin egy olyan sejtes jelátviteli kaszkádot indít el, amely a GLUT4 glükóztranszportereket arra készteti, hogy a sejtek belsejéből a felszínre jussanak, ahol segítenek felvenni a glükózt a véráramból. A sejtek ezután a glükózt azonnali energiaforrásként használják fel, vagy glikogénként vagy zsírként tárolják.

A szénhidrátfogyasztás után felszabaduló inzulin és az azt követő glükózfelvétel a sejtek által lehetővé teszi, hogy a vércukorszint az étkezés után visszaessen a biztonságos tartományba – és ez a folyamat csak akkor mehet végbe hatékonyan, ha inzulinérzékenyek vagyunk. Más szóval az inzulinérzékenység az egészséges vércukorszint elengedhetetlen előfeltétele.

Ha az inzulinérzékenység sérül, a sejtek kissé „érzéketlenek” az inzulin hatásaira, és a hasnyálmirigynek több inzulint kell felszabadítania (ami hiperinsulinémiához vezet), hogy ugyanazt a hatást érje el – ezt nevezzük inzulinrezisztenciának. Mit értünk érzéketlenség alatt? Amikor a sejtek inzulinrezisztensek, a GLUT4 glükóztranszporter inzulin által kiváltott áthelyeződése a sejtfelszínre csökkenő tendenciát mutat. Vagyis több inzulinra van szükség a megfelelő számú transzporter sejtfelszínre történő eljutatásához és a vércukorszint megfelelő csökkentéséhez. Az inzulinrezisztenciában számos életmódbeli tényezőt vontak felelősségre (ezek közül néhányat alább ismertetünk), de a pontos mechanizmusok, amelyekkel ezek mindegyike károsítja a GLUT4 transzlokációt, némileg tisztázatlanok és valószínűleg változóak, mivel az inzulin jelátvitelben és a GLUT4 transzportban számos különböző sejtfolyamat vesz részt – és ezek bármelyikében bekövetkező változások potenciálisan szerepet játszhatnak.

Amíg a hasnyálmirigy elegendő inzulint termel, hogy kompenzálja a sejtek gyenge válaszát a hormonra, a vércukorszint a normális tartományban marad. Ha azonban az inzulinérzékenység tovább csökken, a hasnyálmirigy már nem képes elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy lépést tartson a szervezet igényével, és a vércukorszint krónikusan emelkedett marad. Ez kezdetben prediabétesz, az inzulinrezisztencia egyik első klinikai jele, de végül 2-es típusú cukorbetegséggé fejlődhet, amely az előrehaladott inzulinrezisztencia állapota. (Az 1-es típusú cukorbetegség olyan krónikus betegség, amelyben a hasnyálmirigy vagy egyáltalán nem termel inzulint, vagy csak nagyon keveset, így kívülről bevitt inzulinra van szükség.)

Az inzulinrezisztenciából eredő magas vércukorszint és inzulinszint együttesen nagyon káros lehet, elősegítve az oxidatív stresszt és a gyulladást, és valószínűbbé téve a 2-es típusú cukorbetegség, a súlygyarapodás, a metabolikus szindróma, a szív- és érrendszeri betegségek, a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD), a policisztás ovárium szindróma (PCOS) és más betegségek kialakulását.

Inzulinérzékenység 7

Mi okozza az inzulinérzékenység csökkenését?

Az inzulinérzékenység egy spektrumon belül létezik, és bizonyos szokások többé-kevésbé inzulinérzékennyé tehetnek. Bármi, ami folyamatosan megemeli a vércukorszintet, extra stresszt jelent a hasnyálmirigy számára, hogy több inzulint termeljen, és idővel hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához. Ahogy azt már sejteni lehetett, ide tartozik a feldolgozott, finomított szénhidrátokban és cukrokban gazdag étrend rendszeres fogyasztása.

„Amikor egy folyamat túlzottan aktiválódik – a cukros ételek fogyasztásából származó ismételt glükózszint-emelkedések ismételt inzulin-emelkedésekhez vezetnek a glükóz kiürítése érdekében -, a szervezet gyakran csillapítja a válaszreakciót, hogy csökkentse az aktivációt” – mondja Ben Bikman, PhD, a Levels tanácsadója és az inzulinrezisztencia szakértője. „Gondoljunk arra, hogy egy koffeinfüggőnek több koffeinre van szüksége, mint korábban.”
A táplálkozáson kívül azonban más tényezők is jelentősen hozzájárulhatnak az inzulinérzékenység csökkenéséhez, például a magas stresszszint, a rossz alvás, az alacsony fizikai aktivitás és a gyulladás.

  • A felesleges testzsír, különösen a hasi (zsigeri) zsír, gyulladásos molekulákat, úgynevezett adipokineket (pl. TNFα és IL-6) szabadít fel, amelyek bizonyítottan zavarják az inzulinjelzést és a zsírszöveti anyagcserét, ami elősegítheti a rendszer szintű inzulinrezisztenciát. Az inzulinrezisztencia még több gyulladáshoz is hozzájárulhat, ami egy ördögi kört hoz létre.
  • A stressz és a rossz alvás egyaránt növeli az olyan „stresszhormonok” szintjét, mint a kortizol és az adrenalin, amelyek a vércukorszintet azáltal emelhetik, hogy a tárolt glükóz felszabadítják, a véráramba juttatják, és felgyorsítják a máj glükóztermelését. A stresszhormonok az inzulin hatását is ellensúlyozzák, így több inzulinra van szükség a vércukorszint csökkentéséhez – és mint említettük, az ismétlődő inzulinlökések hozzájárulnak az inzulinrezisztenciához.
  • A fizikai aktivitás az egyik legjobb módja a vércukorszint csökkentésének és az inzulinérzékenység javításának, mivel arra készteti a vázizomsejteket, hogy több glükózt szívjanak fel anélkül, hogy további inzulinra lenne szükségük, de a fizikai aktivitás hiánya ellenkező hatást válthat ki, és növelheti az inzulinrezisztenciát.

Az inzulinérzékenység javításának módjai

Szerencsére az inzulinrezisztencia visszafordítható, és az inzulinérzékenység javítására szolgáló leghatékonyabb szokások közül néhányat bármikor megtehetünk a vércukorszint kordában tartása érdekében:

Inzulinérzékenység 5

Sport, fizikai aktivitás

A testmozgás minden formája – az ellenállóképességi edzés, az aerob testmozgás vagy ezek kombinációja – hatékonyan javítja az inzulinérzékenységet és támogatja az egészséges vércukorszintet. Ez azért van így, mert amikor az izmok összehúzódnak, a GLUT4 glükóztranszporterek az izomsejtek belsejéből a sejtmembránok felszínére mozognak, így ezek a sejtek több glükózt vesznek fel a véráramból anélkül, hogy több inzulint kellene felszabadítani. Sőt, egyes kutatások szerint az edzés a sejteket inzulinérzékenyebbé teszi (és segít csökkenteni a vércukorszintet) az edzés utáni 24 órában.

Általánosságban elmondható, hogy minél többet mozgunk, annál többet profitálunk: azok, akik 6 hónapon keresztül heti 170 percet (vagy napi 24 percet) mozogtak, 85%-kal javították az inzulinérzékenységet, míg azok, akik heti 115 percet mozogtak, 40%-kal javították az inzulinérzékenységet egy tanulmány szerint. A következetesség szintén kulcsfontosságú: Egy másik tanulmány azt találta, hogy még a nagyon fitt embereknél is 10 nap mozgásszünet az inzulinérzékenység csökkenéséhez vezetett. Szerencsére a rendszeres testmozgás folytatásával ez a szint gyorsan helyreállt. A testmozgás a gyulladás csökkentésével is fokozhatja az inzulinérzékenységet. Számos tanulmány kimutatta a rendszeres testmozgás, a gyulladásos markerek csökkenése és az inzulinérzékenység javulása közötti kapcsolatot – ami különösen előnyös lehet az elhízottak (krónikus gyulladásos állapot) és más gyulladásos állapotokban szenvedők számára.

Fogyasszunk alacsony szénhidráttartalmú ételeket

Általában kevesebb szénhidrát fogyasztása – különösen az erősen feldolgozott vagy finomított szénhidrátok és a szervezet által gyorsan lebomló és felszívódó cukrok fogyasztása – az egyik legjobb módja a vércukorszint-emelkedések és az ezt követő inzulinszint-emelkedések pufferelésének, amelyek inzulinrezisztenciához vezethetnek. Az alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend különböző változatai (az összes kalória 10%-43%-a szénhidrátból származik) bizonyítottan javítják az inzulinérzékenységet anyagcsere szempontjából sérülékeny csoportoknál, beleértve a PCOS-ben szenvedő nőket és az elhízott idősebb felnőtteket.

Ennek a hatásnak az egyik lehetséges mechanizmusa: Az alacsony szénhidráttartalmú étrendről kimutatták, hogy növeli a zsírszövet által kiválasztott adiponektin nevű hormon termelését, amely támogatja az inzulinérzékenységet és az inzulinszekréciót, gátolja a máj glükóztermelését, segít megelőzni a veszélyes zsigeri zsírok felhalmozódását. , és csökkenti a gyulladást. Bár az ideális makrotápanyag-arányt az inzulinérzékenység fokozására nem sikerült megállapítani, egy tanulmány az adiponektinszint jelentős növekedését találta olyan étrend esetén, amely a kalóriák 30%-ánál kevesebb szénhidrátot tartalmaz.

Inzulinérzékenység 4

Fogyasszunk színes növényeket és egészséges zsírokat

A gyulladás – akár a felesleges testzsír, akár fertőzések, például az influenza, vagy autoimmun betegségek okozzák – csökkent inzulinérzékenységgel jár, részben azért, mert az egészségtelen gyulladással járó különböző molekulák zavarják a normális inzulinjelzést.

A gyulladás elleni küzdelem egyik módja, ha korszerűsítjük étrendünket – nem csak kevesebb szénhidrátot, hanem több színes növényi táplálékot és egészséges zsírokat is tartalmaz. A színes növényi élelmiszerek (gondoljunk csak a sötét leveles zöldekre, lila káposztára, piros paprikára, bogyós gyümölcsökre, fűszernövényekre, fűszerekre) számos olyan jótékony hatású vegyületet tartalmaznak, mint a karotinoidok és polifenolok. Ezekről kimutatták, hogy fékezik a gyulladást és az oxidatív stresszt, és így megelőzhetik az inzulinrezisztenciát. Úgy tűnik, hogy ezek a vegyületek részben a gyulladáskeltő géneket bekapcsoló NF-κB útvonal szabályozásával és az Nrf2 útvonal aktiválásával fejtik ki jótékony hatásukat a szervezetben, amely az antioxidáns védekezést fokozó géneket aktiválja. A megkérdőjelezhető zsírforrások (gondoljunk csak a magasan finomított növényi és magolajokra) lecserélése olyan jól ismert egészséges zsiradékokra, mint az extra szűz olívaolaj, az avokádóolaj, a zsíros halak és a dió szintén segíthet a túlzott gyulladás megfékezésében.

A mediterrán típusú étrend – amely a növényi élelmiszerek és az egészséges zsírok sokféleségét hangsúlyozza – nagyobb mértékű betartása a túlsúlyos és elhízott embereknél a gyulladás és az inzulinrezisztencia csökkenésével, valamint az inzulinérzékenység javulásával hozható összefüggésbe.

Fontoljuk meg a böjtöt

Az időben korlátozott táplálkozás, amely során minden ételt egy előre meghatározott „étkezési ablakban” fogyasztunk el, a böjt egy megközelíthető formája, amely különböző anyagcsere-egészségre gyakorolt előnyökkel jár. Egy 2023-as, 12 tanulmányt tartalmazó metaanalízisben, amelyben felnőtt férfiak és nők is részt vettek, a kutatók összehasonlították a korai vs. késői, 6-10 órás étkezési ablakok hatásait. Függetlenül attól, hogy az étkezési ablak a nap korábbi vagy későbbi szakaszában volt-e, a résztvevők általában a testsúly és az inzulinrezisztencia csökkenését tapasztalták, és a korábbi étkezési ablakok (pl. reggel 7 és délután 3 óra között) még erősebben társultak az inzulinérzékenység és a glükóz-anyagcsere javulásához.

Azzal, hogy nem eszünk a nap minden órájában, a hasnyálmirigyének pihenőt adunk az inzulin termelésében, ami lehetővé teszi a vér inzulinszintjének csökkenését. Ez az inzulinszint-csökkenés nemcsak segít megelőzni az inzulinrezisztenciát megelőző hiperinsulinémiát, hanem lehetővé teszi a szervezet számára, hogy hatékonyabban égesse el a zsírt, mint üzemanyagforrást, mivel a magas inzulinszint elősegíti a zsírraktározást.

Találjunk módot a stressz kezelésére

Stresszhelyzetben a szervezet autonóm idegrendszerének (ANS) egy komponense, a szimpatikus idegrendszer aktiválódik, és beindítja a harcolj vagy menekülj választ, ami olyan stresszhormonok felszabadulását váltja ki, mint a kortizol és az adrenalin. Mint korábban említettük, ezek a stresszhormonok vércukorszint-emelő és inzulinszint-csökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és a krónikus stresszt összefüggésbe hozták az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség fokozott kockázatával.

Inzulinérzékenység 6

Az alvás prioritása

A nem megfelelő alvás összefüggésbe hozható a csökkent inzulinérzékenységgel, és elég néhány gyengébb minőségű éjszakai alvás, hogy problémát okozzon. Egy egészséges felnőtt férfiakkal végzett vizsgálat szerint hat éjszaka alváshiány (4 óra alvás/éjszaka) 40%-kal lassabb glükóz kiürülést eredményezett a véráramból az orális glükóztolerancia tesztet követően, ami arra utal, hogy a sejtek nem reagáltak annyira az inzulin glükózcsökkentő hatására.

A stresszhez hasonlóan a nem megfelelő alvás is elősegítheti az inzulinrezisztenciát azáltal, hogy aktiválja a szimpatikus idegrendszert, és megemeli a stresszhormonok, például a kortizol szintjét.

Törekedjünk éjszakánként 7-8 óra alvásra, és növeljük a minőségi alvás valószínűségét a jó alváshigiénia gyakorlásával: kövessünk következetes lefekvési rutint, lefekvés előtt több órával kerüljük az elektronikus képernyőket, lefekvés előtt legalább négy órával hagyjuk abba az alkoholfogyasztást, szobánk legyen hűvös és sötét, és ágyunkat csak alvásra használjuk (kerüljük a „görgetést” vagy a tévénézést az ágyban).

Az eredeti angolnyelvű bejegyzés a szakmai hivatkozásokkal együtt itt olvasható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Időszakos böjt

A böjt előnyei a metabolikus egészségére

A böjtnek számos előnye van az anyagcsere egészségére, és segíthet megtanítani a szervezetünket, hogy anyagcsere szempontjából rugalmasabbá váljon. A kutatások azt is sugallják, hogy javíthatja a szív- és érrendszeri egészséget, csökkentheti a gyulladást és küzdhet az elhízás ellen.

Tovább olvasom »